Możesz się spotkać z opinią, że Biblia to nie to samo co Pismo Święte. Ale takie poglądy nie są zgodne z prawdą. Zbiór uznawanych przez chrześcijan ksiąg świętych określany jest wieloma terminami. Poznajmy niektóre z nich:
Niektórzy uważają, że określenie «Biblia» jest częściej używane w środowiskach protestanckich, natomiast «Pismo Święte» wśród Katolików. To także nie jest prawdą. Wszak niezwykle popularne katolickie wydania Pisma Świętego noszą nazwę Biblia Jakuba Wujka, Biblia Tysiąclecia, Biblia Poznańska, Biblią Paulistów itd. A zatem Biblia i Pismo Święte to synonimy określające Księgę będącą skarbem wszystkich chrześcijan.
KSIĘGA – hebrajskie określenie sefer, podobnie jak greckie biblion oznacza księgę, list, pismo. W starożytności książki miały postać zwojów. Były to arkusze papirusu lub odpowiednio przygotowanej skóry, które zszywano w długie wstęgi, a następnie zwijano w rulon. Dopiero później pojawiły kodeksy, które zaczęły przypominać współczesne książki. Według nowej technologii zszywano wszystkie karty wzdłuż tej samej krawędzi.
STARY I NOWY TESTAMENT / STARE I NOWE PRZYMIERZE – hebrajskie słowo berith i jego grecki odpowiednik diatheke oznacza przysięgę, obietnicę, uroczyste zapewnienie i przymierze. Określenie TESTAMENT w naszej kulturze powszechnie rozumiane jest jako wyraz ostatniej woli umierającego. Tymczasem Biblia kładzie nacisk na przymierze zawarte przez Boga z ludźmi. STARE PRZYMIERZE zawarte pod górą Synaj, poprzez ofiary ze zwierząt wskazywało na mającego nadejść Mesjasza. Jezus jako „Baranek Boży” swoją krwią przypieczętował NOWE PRZYMIERZE, które jest wypełnieniem wcześniejszych zapowiedzi i symboli. Określenie STARE PRZYMIERZE / STARY TESTAMENT używane w odniesieniu do ksiąg spisanych w języku hebrajskim i aramejskim przed narodzeniem Jezusa. NOWY TESTAMENT to pisma spisane w języku greckim po wniebowstąpieniu Zbawiciela.
Chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat? Skorzystaj z kursu “Odkrycia” na stronie kursybiblijne.pl